Úvod

Jóga je fascinující naukou s obrovskými přesahy. Jóga je jedním z nejúplnějších a nejuniverzálnějších systémů světa,  je to ucelený pohled s návodem na život.

Vitejte na stránkách Pavanah Jógy, jógy s přesahem.  Pavanah… znamenající v sanskrtu (liturgický jazyk védské kultury ze které jóga vychází) ten, který očišťuje; očišťující… a to jak na fyzické, mentální či spirituální rovině…

Jmenuji se Petra Sedláková Hynková a jóga mi kompletně změnila život…i jméno:). Lze říci, že jakýsi první krok k józe se udál v roce 1994 , kdy jsem se stala vegetariánkou. Tehdy ne úplně vědomě, ale ze srdce jsem chápala, že i ostatní živé bytostí mají duši a cítí strach a bolest stejně jako lidé.

O jógu jsem se začala opravdu vážně zajímat až o mnoho let později zcela intuitivně v době rekonvalescence po vážných zdravotních problémech. Zdravotním kolapsu, který mě z křesla finanční manažerky v nadnárodní korporaci  uvrhl na několik měsíců na nemocniční lůžko. Se vším prožitým přišlo bytostné uvědomění toho, že žiji hektický život plný stresu bez skutečného vnitřního naplnění.

Opustila jsem slibně se rozvíjející kariéru a začala jsem se intenzivně zabývat āsānovou praxí. I přesto, že jsem se dlouhá léta věnovala aktivní činnosti  a pomoci v neziskovém sektoru a to jak na poli enviromentálním, tak v ochraně zvířat či lidských práv, nepřicházelo nikdy skutečné uspokojení. Objevovaly se stále další a další případy zneužívání zvířat, či lidí, katastrofální zacházení s přírodou…zdálo se, jakoby tomu nebyl nikdy konec…

Až když přišla do mého života Bhakti jóga – Kršna Bhakti, pochopila jsem, co je v životě skutečně důležité a kam mám směřovat. Tento nejvyšší jógový systém mi otevřel cestu k hlubokému filozofickému a duchovnímu poznání a pochopení. Dostala jsem skrze něj odpovědi na všechny moje celoživotní otázky. Odkud jsem. Kdo jsem. Proč se na světě děje tolik utrpení.

Dozvěděla jsem se také, že skutečná jóga není pouze o kultivaci těla, je především o kultivaci nás samotných, tedy naší duše, našeho skutečného já.

Cvičení jógy mě nicméně zcela pohltilo, protože tam bylo skryto něco, co jsem během desítek odcvičených lekcí pilates nikdy nepocítila. Pomáhalo mi najít v nemocném těle znovu sílu a životní energii. A tak jsem postupně absolvovala instruktorský kurz jógy a začala vést lekce jógy v Boskovicích a okolí.

Před začátkem první covidové vlny v roce 2020 mě oslovila moje tehdejší studentka Peťa Paděrová, zda s ní nechci otevřít v Boskovicích jógové studio. A tak jsme za několik měsíců  založily a otevřely první jógové studio v Boskovicích.  Nyní jsem ve studiu již jen lektorkou a jsem ráda, že se jógová kultura, i mým skromným přičiněním, takto šíří dál. Na jaře roku 2023 jsem se odstěhovala z rodných Boskovic k městečku Morkovice do zlínského kraje, kde žiji tradiční vesnický život v souladu s rytmy přírody. Od záři téhož roku tedy vedu lekce jak v Morkovicích, tak stále dojíždím učit také do Boskovic a Černé Hory.

Dnes mohu říct, že jógu žiji. Žiji v souladu s pokyny mého duchovního učitele, od něhož jsem obdržela jméno Pūjā [Půdžá] Dēvi Dāsī. Mám každodenní sadhanu –  ranní Mangala Arati, Japa meditaci –  dodržuji zásady pravdivosti, askeze a čistoty v každodenním životě. Nepřestávám být vděčná za všechny životní příležitosti, i ty velmi náročné, které mě k životu v józe přivedly.

Jako pro učitelku jógy je pro mě prioritou, co se skutečně odehrává uvnitř, jak do āsany vstoupíte, kam se lehce a s respektem k možnostem těla dostanete a co si z lekce odnesete dál do svého života.

Své lekce vedu tedy nyní zcela přirozeně více do hloubky. Mým cílem je odkrývat Vám postupně možnosti, vzájemné souvislosti a hloubku, které jóga jako komplexní systém nabízí. Čerpám na nich ze všech stylů, kterým jsem se věnovala – ať je to dynamičtější ashtanga vinyasa jóga, vinyasa jóga, hatha joga či klidná jin jóga. Žádná lekce není nikdy stejná…

Mé lekce můžete přijmout jako prohloubení svojí jógové praxe, ale také jako příležitost přiblížit a otevřít se tomu, na čem v životě opravdu záleží…

OM NAMO BHAGAVATE VASUDEVAYA

Co s sebou na lekci?

Přineste si vlastní  podložku na cvičení.  Cvičí se naboso, v pohodlném oblečení. Je vhodné si vzít sebou mikinu a ponožky, ale také deku na závěrečnou relaxaci.

Další informace (nejen) pro začátečníky

• Minimálne 2 hodiny před lekcí nedoporučuji jíst. Po lekci je dobré se najíst nejdříve za půl hodiny, z důvodu dobíhajících procesů v těle.

• Během lekce není vhodné pít velké množství tekutin, raději vůbec. Dynamické styly yogy totiž zahřívají náš organismus (pomocí dechu udžájí), díky čemuž dochází k očistě těla.

• V případě jakýchkoliv zdravotních potíží či změnách daného stavu, mě prosím informujte.

• Bezprostředně po skončení praxe nedoporučuji sprchování. Studená nebo horká sprcha může narušit nastartované vnitřní procesy. Proto je vhodné se osprchovat před lekcí.

• Vždy respektujte své tělo, zbytečně nepřepínejte své síly, neporovnávejte se s ostatními a v případě únavy se neostýchejte uvést své tělo například do pozice balasany – dítěte….