Úvod

Vítejte na stránkách Pavanah yogy, které vznikly z potřeby sjednotit mnou vedené lekce do jednoho přehledného celku. Jednotlivé styly, které jako certifikovaná lektorka hatha & yin yogy nabízím, se svou praxí mírně liší…ve své podstatě je ale yoga jen jedna…
Yoga nabízí účinný nástroj k uvolnění, stejně tak posílení k tomu, abychom lépe zvládali spěch i stres v každodenním životě. Současně cesta yogy směřuje k tomu, abychom se uměly spojit s naší duchovní podstatou….
Za doprovodu hudby, zpěvu manter a asanové praxe se zbavíte napětí a stresu a vrátite se zpět k tomu, na čem opravdu záleží…
Pavanah… znamenající v sanskrtu (liturgický jazyk védské kultury ze které yoga vychází) ten, který očišťuje; očišťující… a to jak na fyzické, mentální či spirituální rovině…

A s jakými styly yogy se můžete na mých lekcích potkat?

Vinyasa flow yoga je dynamická forma hatha yogy stavějící na vědomém propojení dechu s pohybem, jedná se o formu lekce, u které se také zapotíte. Spojuje různé sekvence jógových pozic, většinou s úvodními pozdravy slunci. Vinyasa yoga dokonale rozvíjí flexibilitu a sílu celého těla, velice účinně ozdravuje, energizuje a zbavuje celé tělo únavy, napětí a stresu. Lekce je vhodná pro  pokročilejší jedince. Je tedy ideální  pro ty, kteří již nějakou dobu pravidelně, ideálně jedekrát a vícekrát v týdnu, yogu praktikují. Čeká vás intenzivnější praxe yogy s předpokladem znalostí základních asan.

Jemná hatha yoga plyne v klidnějším tempu. Je zaměřena na protažení a postupné rozhýbání celého těla. Do jednotlivých asan se přechází pomalu, lehce a vědomě, bez známky napětí a v souladu s dechem. Mysl i tělo postupně harmonizuje, sílí a regeneruje. Lekce vhodné i pro začátečníky.

Yin yoga je velmi jemný styl yogy, který dokáže být branou k meditaci. Setrvání v jednotlivých pozicích je 3-7 minut, kdy nastane potřebný prostor k naprostému uvolnění. Pozice tedy působí více do hloubky, vyživují naše kosti, klouby, pojivové tkáně a fascie, na úrovni mysli pak dává šanci obrátit naši pozornost více dovnitř. Yin yoga zlepšuje tok a pohyb energie v celém těle, pracuje s energetickými drahami,s  meridiány. Tlakem na jednotlivé dráhy meridiánů totiž ovlivňuje zdraví konkrétních orgánů stejným způsobem jako akupunktura. Lekce vhodné pro všechny úrovně pokročilosti.

Co s sebou na lekci?

Přineste si vlastní  podložku na cvičení. Bločky i pásky na yogu budou k zapůjčení, ale pokud vlastníte, vemte si také. Cvičí se naboso, v pohodlném oblečení. Je vhodné si vzít sebou mikinu a ponožky, ale také deku na závěrečnou relaxaci.

Další informace (nejen) pro začátečníky

• Minimálne 2 hodiny před lekcí nedoporučuji jíst. Po lekci je dobré se najíst nejdříve za půl hodiny, z důvodu dobíhajících procesů v těle.

• Během lekce není vhodné pít velké množství tekutin, raději vůbec. Dynamické styly yogy totiž zahřívají náš organismus (pomocí dechu udžájí), díky čemuž dochází k očistě těla.

• V případě jakýchkoliv zdravotních potíží či změnách daného stavu, mě prosím informujte.

• Bezprostředně po skončení praxe nedoporučuji sprchování. Studená nebo horká sprcha může narušit nastartované vnitřní procesy. Proto je vhodné se osprchovat před lekcí.

• Vždy respektujte své tělo, zbytečně nepřepínejte své síly, neporovnávejte se s ostatními a v případě únavy se neostýchejte uvést své tělo například do pozice balasany – dítěte….